Αθλητικά 18.06.2024, 1:10

Euro 2024: Με το… φτωχό 1-0 επικράτησαν οι Γάλλοι κόντρα στην Αυστρία

Ξεκίνημα με το… δεξί για τους «τρικολόρ»

Πολύ δύσκολα και χάρη σε ένα αυτογκόλ του Βέμπερ η Γαλλία επικράτησε 1-0 της Αυστρίας στο Ντίσελντορφ και ξεκίνησε με νίκη τις υποχρεώσεις της στον 4ο όμιλο του EURO 2024. Ο αμυντικός των Αυστριακών έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του μετά από γύρισμα του Μπαπέ στο 38΄ στη φάση που έμελλε να κρίνει την αναμέτρηση.

Οι «τρικολόρ» με την εμπειρία τους διαχειρίστηκαν με μεγαλύτερη άνεση το ματς μετά το -εν μέρει ανέλπιστο- προβάδισμά τους λίγο πριν το ημίχρονο. Άφησαν μέτρα στο γήπεδο στους Αυστριακούς προκειμένου να εκμεταλλευτούν τους ταχύτατους επιθετικούς στις αντεπιθέσεις.

Στο 89΄ αποχώρησε με τραυματισμό στο πρόσωπο ο Μπαπέ, που παραμένει χωρίς γκολ σε EURO και ο αγώνας διακόπηκε για αρκετά μεγάλο χρονικό διάστημα, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα να προκύψουν 9 λεπτά καθυστερήσεις.

ΑΥΣΤΡΙΑ (Ραλφ Ράνγκνικ): Πεντς, Πος, Ντάνσο, Βέμπερ (59΄ Τράουνερ), Μουένε (88΄ Πρας), Ζάιβαλντ, Ζάμπιτσερ, Λάιμερ, Μπαουμγκάρτνερ, Γκρίλιτς (59΄ Βίμερ), Γκρέγκοριτς (59΄ Αρναούτοβιτς)

ΓΑΛΛΙΑ (Ντιντιέ Ντεσάμπ): Μαϊνιάν, Κουντέ, Ουπαμεκανό, Σαλιμπά, Τεό Ερνταντέζ, Καντέ, Ραμπιό (71΄ Καμαβινγκά), Γκριζμάν (90+1΄ Φοφανά), Τιράμ, Ντεμπελέ (71΄ Κολό Μουανί), Μπαπέ (89΄ Ζιρού)

Πηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ