Αθλητικά 20.06.2024, 21:06

Euro 2024: Ισοπαλία για Αγγλία (1-1) με Δανία

Τα τρία λιοντάρια παίρνουν την πρόκριση και με ήττα αλλά συνεχίζει να προβληματίζει η εικόνα τους

Ισόπαλη 1-1 έληξε η κρίσιμη αναμέτρηση της Αγγλίας με τη Δανία στο Deutsche Bank Park, με το ίδιο σκορ που έληξε και ο αγώνας του ομίλου που προηγήθηκε μεταξύ της Σλοβενίας και της Σερβίας.

Τα τρία λιοντάρια πήραν κεφάλι στο σκορ στην πρώτη τους καλή στιγμή στο ματς στο 19ο λεπτό. Μετά από εξαιρετική πάσα του Μπέλιγχαμ στον Γουόκερ και γύρισμα του μπακ της Σίτι στη μικρή περιοχή, ο Κέιν τροφοδοτήθηκε από την κόντρα και από κοντά σκόραρε.

Οι Δανοί απάντησαν στο πρώτο μέρος με την γκολάρα του Χιούλμαρντ, ο οποίος δοκίμασε το πόδι του από τα 28 μέτρα και με ένα εκπληκτικό σουτ από μακριά έστειλε την μπάλα στο βάθος της εστίας του Πίκφορντ.

Στο δεύτερο μέρος οι δύο ομάδες είχαν ευκαιρίες για να σκοράρουν με καλύτερη το δοκάρι του Φόντεν στο 56ο λεπτό, ωστόσο το 1-1 παρέμεινε μέχρι το τέλος. Η Αγγλία με αυτό το βαθμό έφτασε στους “4” και είναι μια ανάσα από την πρόκριση στους “16” του Euro 2024. Πιο δύσκολα τα πράγματα για τη Δανία που θα παλέψει με τη Σερβία την τελευταία αγωνιστική για την πρόκριση.

Οι αρχικές συνθέσεις των δύο ομάδων:

Δανία: Σμάιχελ, Άντερσεν, Βέστεγκαρντ, Κρίστενσεν, Μέλε, Κρίστιανσεν, Χοίμπιεργκ, Χιούλμαντ, Έρικσεν, Βιντ, Χόιλουντ.

Αγγλία: Πίκφορντ, Γουόκερ, Στόουνς, Γκουεχί, Τρίπιερ, Άρνολντ, Ράις, Φόντεν, Σακά, Μπέλιγχαμ, Κέιν.

Τσέφεριν: «Ο Γιαμάλ Θα ήταν ο πρώτος παίκτης που θα αγόραζα αν είχα μία ομάδα, φαβορί η Ισπανία»